مدلی را که قصد دارید بصورت سه بعدی پرینت شود، آپلود کنید
نوع ماده مورد نظر خود را برای پرینت سه بعدی انتخاب کنید و تمام!
ما محصول شما را بصورت سه بعدی پرینت کرده و آماده ارسال می‌کنیم
محصول سه‌بعدی پرینت شده ‌خود را دریافت کنید

معرفی فیلامنت ABS پرینتر سه بعدی به همراه معایب و مزایا

فیلامنت ABS بعد از فیلامنت PLA بیشترین استفاده را در پرینتر های سه بعدی دارد. اما مزایا و معایب این فیلامنت چیست؟

1-نگاهی به فیلامنت ABS

ABS-extruder-laying-ABS-layer-by-layer-on-3D-FDM-printer-platform-1284x856

اگر شما بچه دارید یا دوچرخه سواری می کنید، حتما با ABS آشنایی دارید. این نوع مواد در آجر های اسباب بازی لگو و کلاه دوچرخه سواری به کار گرفته می شود. امروزه همه جا از این مواد پیدا میشه، احتمالا محبوب ترین پلاستیک برای قالب گیری است. سیستم های لوله کشی، آلات موسیقی، پنل های تجاری، لوازم خانگی،اسباب بازی ها، قایق ها، دستگاه های پزشکی و حتی مانیتورهای صفحه نمایش تلویزیون و رایانه ای.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یکی از محبوب ترین پلاستیک ها است. در دهه 1940 در دسترس قرار گرفت و بلافاصله به عنوان جایگزین به جای بیک لایت (پلاستیک ساخته شده از فرمالدئید و فنول) به بازار عرضه شد. اما تا سال 1950 این مواد محبوبیت جهانی پیدا نکرد. اما در مهندسی این پلاستیک محبوبیت زیادی یافت. در حالی که این ماده استحکام خوبی داشت و باعث شد که آن را برای بسیاری از کاربردها مناسب باشد، اما به دلیل به وجود آوردن گاز های سمی کار با آن سخت شد.

امروزه برای اغلب صنایع ارزشمند است زیرا پرداخت آن آسان و به راحتی ماشین کاری (چرخش، اره، حفاری، فرز و برش)می شود.

2- مزایای فیلامنت ABS
به عنوان یک ترمو پلاستیک، گرما و سرمای زیادی را بدون تغییر حالت دادن تحمل می کند. این موضوع باعث می شود که این فیلامنت مورد علاقه باشد. برخی از شرکت ها پرینتر های سه بعدی را مناسب این فیلامنت می سازند.
. خواص مکانیکی عالی: این ماده سفت و محکم است، سخت و با دوام. همچنین خراش پذیر است، مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است. آن می تواند گرما و فشار را نه مثل دیگر مواد پرینتر سه بعدی که انتخاب خوبی برای خم شدن و تکه تکه شدن است تحمل کند. فیلامنت ABS خم و کج می شود قبل اینکه بشکند.PLA خیلی راحت خرد می شود.

. بازدهی بالا: تا زمانی که با تنظیمات درست و مدیریت مناسب دما پرینت می کنید، ABSبسیار عالی کار می کند.

. آسان برای پرداخت: اکثر سازندگان این مواد را دوست دارند، زیرا شما می توانید سطوح خود را با استون، چسب و حتی با برخی از مواد آن را پردازش کنید. در نهایت، آن را می توان به راحتی با رنگ پرداخت کنید.

3- مشکلات آن چیست: همانطور که به نظر می رسد. مشکلاتی بر سر راه چاپ با فیلامنت ABS وجود دارد.

. دمای پرینت: برای پرینت سه بعدی فیلامنت ABS شما نیاز به مدیریت دما مناسب دارید. نیاز است که به آرامی خنک شود ، در غیر اینصورت در لبه های کار شکاف به وجود می آید. اگر چاپگر شما دارای یک محفظه باشد، ممکن است شانس بیشتری برای یک چاپ عالی داشته باشید.

. مشکلات رایج: پیچش و تاب برداشتن موردی است در هنگام چاپ با فیلامنت ABS رخ می دهد. این مورد به ویژه برای اشیاء بزرگ به وجود می آید.

. نور خورشید: همچنین مقاوم در برابر نور خورشید است.

. بوی بد هنگام پرینت: در هنگام پرینت شما بوی بدی را استشمام می کنید.(همانطور که تولید کنندگان میگویند " هیچ چیز بدتر از این نیست که صبح بوی زننده ABS رو حس کنی ")

4- آیا تجزیه پذیر است؟

ABS Filament Is it Sustainable

متاسفانه باید بگم: نه به هیچ وجه. فیلامنت ABS نه قابل تجزیه است و نه از منابع تجدید پذیر ساخته شده است.
زمانی که با فیلامنت ABS پرینت می کنید، در دمای بالا ( 400 درجه سانتی گراد) ماده به بوتادین(که برای انسان سرطان زا است)،آکریلونیتریل(ماده سرطان زا) و استایرن تبدیل می شود. در هیچ شرایطی استنشاق نکنید.
5- بالاخره PLA یا ABS؟

pla and abs

PLA یک جایگزین مناسب برای فیلامنت ABS است. آن از مواد پلیمر زیستی (مانند ذرت یا نیشکر) ساخته شده است، آسان برای چاپ و در انواع رنگ ها و طرح ها. PLA را می توان با پودر فلز(فولاد، مس، برنز) مخلوط کرد. حتی می تواند از نوع کنف،چوب،انعطاف پذیر،شفاف و... باشد.
فیلامنت های PET و PETG- مواد اولیه بطری های پلاستیکی-همچنین به عنوان یک جایگزین خوب برای فیلامنت ABS محسوب می شود.

6- هزینه آن چه مقدار است؟

RBX filament lineup fullframe1
قیمت یک رول آن تقریبا با فیلامنت PLA برابری می کند.بسته به نوع کیفیت قیمت آن قابل تغییر است.

7- تنظیمات مناسب آن چیست؟
هر کسی ممکن است براساس تجربه تغییرات جزئی در تنظیمات انجام دهد. ولی اطمینان حاصل کنید که این شرایط را رعایت کردید:
. بسته بودن پرینتر: قبل از پرینت اطمینان حاصل کنید که فضای دور پرینتر شما محصور است.(بهتر است از نایلون برای پوشش استفاده کنید) فضای داخل پرینتر باید کاملا گرم باشد.
. بستر خود را گرم کنید: بستر(بد) خود را روی 90 درجه سانتی گراد قرار دهید. اگر شما هنوز با چسبندگی اولین لایه ABS خود مشکل دارید، باید ازRaft استفاده کنید.
. تنظیم دما: دمای نازل خود را روی 240 درجه سانتی گراد بگذارید.این دما آزمون شده و مطلوب است.
اگر تعداد زیادی از رشته های پلاستیکی بین قطعات جداگانه ای مشاهده می کنید و چاپگر مواد را پر می کند، درجه حرارت را 5 درجه پایین بیاورید.
اگر لایه ها به هم نمی چسبند، قطعه ها محکم و تراز نیستند و احساس میکنید ناهموارند، حرارت را 5 درجه افزایش دهید.

یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 07:12