مدلی را که قصد دارید بصورت سه بعدی پرینت شود، آپلود کنید
نوع ماده مورد نظر خود را برای پرینت سه بعدی انتخاب کنید و تمام!
ما محصول شما را بصورت سه بعدی پرینت کرده و آماده ارسال می‌کنیم
محصول سه‌بعدی پرینت شده ‌خود را دریافت کنید

دنیای پرینت سه بعدی

این بخش که نام آن را دنیای پرینت سه بعدی قرار داده‌ایم، شامل آخرین اخبار، مطالب و آموزش‌ها در زمینه‌ی پرینت سه بعدی، طراحی مدل‌های سه بعدی، معرفی چاپگرهای سه بعدی و تمام لوازم، امکانات و لازم جهت آشنایی با این دنیای آینده است.

چگونه پرینت سه بعدی FDM را بهینه کنیم (انتخاب پارامترهای پوسته و میانقاب)

پوسته (Shell) و ویژگی‌های میان­قاب (infill) بر عملکرد و هزینه پرینت سه بعدی با روش FDM تاثیر می‌گذارند. در این مقاله قصد داریم یاد بگیریم چگونه این ویژگی‌ها را برای قطعه پرینت‌شده سه‌بعدی خود بهینه کنیم.

فیلامنت چیست؟

شما درحال مطالعه این مطلب هستید چون احتمالا می‌خواهید بدانید که فیلامنت چیست؟ اولین چیزی که در بحث پرینت سه بعدی مطرح است، فیلامنت یا filament است. اگر بخواهم بصورت ساده بگویم فیلامت چیست یا چه کاربردی دارد، باید بگویم فیلامنت متریال یا ماده مصرفی در پرینت‌های سه بعدی است که از رشته های پلیمری (رشته های نازک پلاستیکی) ساخته می‌شود و به شکل رولهای نیم و یک کیلوگرمی در بازار خرید و فروش می‌شود.

فیلم کوتاه و تایم لپسی جالب از پرینت سه بعدی مجسمه جغد

در پست مربوط به نمونه پرینت سه بعدی امروز با شما هستیم با ویدیو و فیلمی که در خدمات پرینت سه بعدی سرو بصورت تایم لپس از پرینت سه بعدی مجسمه یک جغد تهیه کرده‌ایم.

تاثیر کیفیت و ارتفاع لایه در پرینت سه بعدی

مقدمه تاثیر کیفیت و ارتفاع لایه در پرینت سه بعدی

تمام فرایند پرینت سه بعدی به صورت لایه به لایه است. با توجه به این ویژگی، در پرینت سه بعدی ضخامت هر لایه، کیفیت سطح قطعه را تعیین می کند. همانطور که تعداد پیکسل‌ها در مانیتور یا تلویزیون، وضوح آن را تعیین می کند، هر چه ارتفاع لایه کمتر باشد خروجی با کیفیت تری خواهید داشت. شما با توجه به شرایط مورد نیاز خودتان می‌توانید تعیین کنید که کیفیت سطح مهم تر است یا صرفه جویی در هزینه.

در این مقاله، ما در مورد مزایا و محدودیت‌های استفاده از ارتفاع لایه‌های مختلف در چاپ سه بعدی صحبت می‌کنیم.

تاثیر کیفیت و ارتفاع لایه در پرینت سه بعدی
پرینت سه بعدی با کیفیت‌های 50، 200 و 300 میکرون (از چپ به راست)

 

تاثیر کیفیت و ارتفاع لایه در پرینت سه بعدی
پرینت سه بعدی با نمای مایکرو از کیفیت‌های 50، 200 و 300 میکرون (از چپ به راست)

چرا ارتفاع لایه در پرینت سه بعدی مهم است؟

برای برخی تکنولوژی‌های چاپ سه بعدی مانند SLS و SLM، انتخاب لایه خیلی مهم نیست، زیرا وضوحِ پیش فرض آنها برای اکثر برنامه‌ها از قبل مناسب است یا ارتفاع لایه از قبل توسط سازنده ماشین چاپ سه بعدی تنظیم شده است.
برای سایر فرایندها (FDM و SLE) ارتفاع لایه یک پارامتر مهم است که بر زمان چاپ، هزینه چاپ، شکل ظاهری و خصوصیات فیزیکی یک قسمت چاپی تأثیر می گذارد.
اغلب، تفاوت بین قطعات چاپ شده در 100 میکرون و 200 میکرون بسیار کم است. با این حال، چاپ قطعه سه بعدی با قطر 100 میکرون دو برابر طول می‌کشد (چاپگر سه بعدی باید دو برابر مقطع ردیابی کند) و این در هزینه‌ی نهایی شما تأثیر می‌گذارد.

 ارتفاع لایه متداول و رایج برای هر پرینت چقدر است؟

جدول زیر خلاصه‌ای از ارتفاع لایه رایج، متداول و استاندارد برای هر یک از رایج‌ترین فرایندهای چاپ سه بعدی است

ارتفاع لایه متداول در پرینت سه بعدی

 

چه زمانی باید ارتفاع لایه پایین‌تر را در پرینت سه بعدی انتخاب کرد؟

قبل از انتخاب ارتفاع لایه، سوال زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا مدل سه بعدی شما دارای سطوح یا سوراخ های منحنی است؟
  • آیا عملکرد یا ظاهر بصری مورد توجه اصلی طراحی است؟
  • آیا قطعه بعد از چاپ سه بعدی و قبل از استفاده به پایان می رسد؟

منحنی ها و زاویه ها

تأثیر ارتفاع لایه در منحنی ها و زاویه ها بیشتر دیده می شود و در دیواره های عمودی مستقیم کمتر. این امر به دلیل لایه به لایه بودن چاپ سه بعدی است

به عنوان مثال، برای چاپ یک سوراخ در امتداد یک محور افقی، نرم افزار چاپگر باید سوراخ دایره ای شکل را به چند لایه تقسیم کرده و سپس آنها را روی هم قرار داده و یک لبه غیر صاف ایجاد کند که شبیه راه پله است. این اثر پله نامیده می شود و در سطوح با انحنای بیشتر برجسته می شود. اگر طرحی شامل تعداد قابل توجهی منحنی باشد، زاویه ها یا سوراخ با استفاده از ارتفاع لایه پایین تر، قطعه دقیق تری ایجاد می کند.

اثر پله در مناطق با انحنای بزرگتر پرینت سه بعدی
اثر پله در مناطق با انحنای بزرگتر شیوع بیشتری پیدا می کند

ظاهر بصری یا عملکرد؟

ارتفاع لایه در وضوح عمودی قطعه تأثیر دارد و بر صاف بودن آن تأثیر می گذارد.

اگر ظاهر بصری مسئله اصلی باشد ، انتخاب ارتفاع لایه پایین ایده آل تر است ، زیرا در نتیجه یکدست تر خواهد شد

از طرف دیگر ، هنگام چاپ سه بعدی یک قطعه کاربردی ، استفاده از ارتفاع لایه بالاتر ترجیح داده می شود ، زیرا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه و بهبود عملکرد مکانیکی می شود. به عنوان مثال ، قطعات FDM چاپ شده در PLA در ارتفاع لایه 300 میکرومتر تقریباً 20٪ مقاومت بیشتری نسبت به قطعات چاپ شده در 100 میکرومتر دارند.

شماتیک ساخت لایه به لایه یک قطعه چاپ شده سه بعدی
شماتیک ساخت لایه به لایه یک قطعه چاپ شده سه بعدی

هنگام تصمیم گیری در مورد ارتفاع لایه نیز مهم است که بررسی کنید آیا قطعات مستقیما به کار برده میشوند یا فقط در حد نمونه اولیه هستند اگر قرار است قطعه سمباده کاری شود ، استون یا رنگ شود ، ارتفاع لایه بالاتر ممکن است انتخاب بهتری باشد

قوانین نانوشته

  • برای قسمتهایی با سطح خمیده یا زمانی که ظاهر بصری مهم است ، یک ارتفاع لایه پایین تر انتخاب کنید.
  • ارتفاع لایه بالاتر سریعتر و مقرون به صرفه تر است و منجر به قطعاتی با خصوصیات مکانیکی بهبود یافته می شود.
  • اگر قطعات پس ازاتمام سمباده کاری می شوند ، ارتفاع لایه به همان اندازه مهم نیست.

 

پرینت سه بعدی ماشین آتش نشانی با قابلیت حرکت چرخ ها و نردبان

امروز با شما هستیم با پرینت سه بعدی یک ماشین آتش نشانی اسباب بازی! کیفیت پایین اسباب بازی های کودکان از آزاردهنده ترین خاطرات دوران کودکی هستند. پلاستیک های بی کیفیتی که از تکنولوژی های جدیدی مثل پرینت سه بعدی بهره ای نبرده اند و بصورت تزریق سنتی ساخته و به هم چسبیده می‌شوند.

پرینت سه بعدی استند مکانیکی موبایل رو میزی

در نمونه کار پرینت سه بعدی امروز با شما هستیم با پرینت سه بعدی استند مکانیکی موبایل رو میزی که با کیفیت ۳۰۰ میکرون بصورت سه بعدی با پرینتر چاپ شده است.

پرینت سه بعدی لیوان آب معلق در هوا

 نمونه‌ای از پرینت سه بعدی یک لیوان آب معلق در هوا که توسط پرینتر سه بعدی ما بصورت سه بعدی چاپ شده است. کیفیت پرینت ۳۰۰ میکرون بوده و میتوان از آن بعنوان دکوری هدیه رو میزی استفاده نمود.

آشنایی با متداول و پرکاربردترین روش پرینت سه بعدی (FDM)

در این مقاله کوتاه، سعی داریم با تکنولوژی پرینت سه بعدی با روش FDM که پر کاربردترین فناوری در حوزه چاپ سه بعدی محسوب می‌گردد، آشنا شویم. برای آنکه مزایا و معایب تکنولوژی پرینت سه بعدی FDM را بشناسیم، باید ابتدا بدانیم اصلا FDM چیست؟

فیلم و تصاویری از پرینت سه بعدی یک بطری آب‌میوه

حتی بطری آب‌میوه را هم میتوان توسط تکنولوژی پرینت سه بعدی و با پرینترهای چاپ سه بعدی پرینت نمود. برای نمونه پرینت سه بعدی امروز با شما هستیم با پرینت سه بعدی یک بطری آب‌میوه.

نمونه ای از پرینت سه بعدی چراغ های روشنایی

این بار باشماییم با پرینت سه بعدی نمونه ای از یک چراغ روشنایی. این چراغ روشنایی که توسط پرینتر سه بعدی ما در خدمات پرینت سه بعدی سرو پرینت شده است از جنس PLA 1.75 بهره برده و ضخامت آن 100 میکرون بوده است. همچنین تراکم (پُرشوندگی) این نمونه پرینت سه بعدی برابر با ۵۰ درصد بوده که در گالری تصاویر زیر میتوانید آن را مشاهده نمایید.

صفحه1 از2